2016-17 Season

Day Date Opponent  Site  Time/Result  Record 
Saturday Nov. 12
Corpus Christi Miller Home W, 77-40 1-0
Thu.-Sat. Nov. 17-19
San Antonio NISD/NEISD Tournament

 
Thursday  Nov. 17 San Antonio Brandeis Neutral L, 65-69 1-1
Friday Nov. 18 San Antonio MacArthur Neutral L, 64-74 1-2
Friday Nov. 18 Edinburg Vela Neutral W, 66-57 (OT) 2-2
Saturday Nov. 19 Trinity Christian Neutral L, 45-73 2-3
Tuesday Nov. 22 McAllen Rowe Neutral L, 66-67 2-4
Friday Dec. 2 Brownsville Pace Home W, 61-49 3-4
Tuesday Dec. 6 Edinburg North Home W, 70-41 4-4
Thu.-Sat. Dec. 8-10 La Feria C.E. Vail Tournament


Thursday Dec. 8 PSJA Southwest Neutral W, 70-41 5-4
Thursday Dec. 8 Donna Neutral W, 82-30 6-4
Friday Dec. 9 Edinburg Economedes (semifinals) Neutral W, 57-53 7-4
Saturday Dec. 10 Edinburg Vela (finals) Neutral L, 56-69 7-5
Thu.-Sat. Dec. 15-17 McAllen City of Palms Tournament      
Thursday Dec. 15 Mercedes Neutral W, 70-49 8-5
Friday Dec. 16 La Joya Palmview Neutral W, 59-47 9-5
Friday Dec. 16 Edinburg (semifinals) Neutral W, 78-39 10-5
Saturday Dec. 17 McAllen Rowe (finals) Neutral W, 53-51 11-5
Tuesday Dec. 27 McAllen Memorial Home W, 72-43 12-5
Friday Dec. 30 Weslaco East* Away W, 78-31 13-5, 1-0
Tuesday Jan. 3 Brownsville Hanna (DH)* Home W, 67-50 14-5, 2-0
Friday Jan. 6 Harlingen (DH)* Away W, 62-41 15-5, 3-0
Tuesday Jan. 10 Brownsville Rivera (DH)* Home W, 87-33 16-5, 4-0
Friday Jan. 13 Weslaco (DH)* Home L, 63-69 16-6, 4-1
Tuesday Jan. 17 San Benito (DH)* Away W, 58-48 17-6, 5-1
Friday Jan. 20 Harlingen South (DH)* Home W, 46-42 18-6, 6-1
Tuesday Jan. 24 Weslaco East (DH)* Home W, 59-36 19-6, 7-1
Friday Jan. 27 Brownsville Hanna (DH)* Away W, 57-54 20-6, 8-1
Tuesday Jan. 31 Harlingen (DH)* Home W, 62-43 21-6, 9-1
Friday Feb. 3 Brownsville Rivera (DH)* Away W, 71-55 22-6, 10-1
Tuesday Feb. 7 Weslaco (DH)* Away W, 62-55 23-6, 11-1
Friday Feb. 10 San Benito* Home W, 60-46 24-6, 12-1
Tuesday Feb. 14 Harlingen South* Away W, 62-49 25-6, 13-1
Tuesday Feb. 21 PSJA Memorial (Bi-District) Home W, 68-38 26-6
Friday Feb. 24 Laredo United (Area) Neutral L, 54-69 26-7
  *District Games (DH): Doubleheader with girls' game      
  Varsity Head Coach:  Marco Hinojosa      
  Varsity Assistants: Enrique Hernandez, Alex Lucio      
  Trainers Marty Castillo, Sarah Blankenship, Rey Buendia, Lorraine McWhorter      
Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.