2018 Boys' Soccer Varsity Schedule and Results

Day Date Opponent  Site  Time/Result  Record
Thu.-Sat. Jan. 4-6 Southmost Showcase Brownsville

Thursday Jan. 4 Laredo LBJ Neutral T, 2-2 0-0-1
Thursday Jan. 4 McAllen High Neutral L, 1-2 0-1-1
Friday Jan. 5 Edinburg North Neutral W, 3-1 1-1-1
Friday Jan. 5 Brownsville Porter Neutral L, 1-3 1-2-1
Saturday Jan. 6 Laredo United Neutral W, 2-1 2-2-1
Thu.-Sat. Jan. 11-13 Brownsville Tournament Neutral
 
Thursday Jan. 11 La Joya Neutral L, 0-4 2-3-1
Thursday Jan. 11 Donna North Neutral L, 0-1 2-4-1
Thursday Jan. 11 Rio Grande City Neutral W, 2-0 3-4-1
Thursday Jan. 11 Roma Neutral W, 1-0 4-4-1
Friday Jan. 12 Brownsville Porter Neutral W, 1-0 (PKs) 5-4-1
Friday Jan. 12 McAllen Neutral L, 0-1 5-5-1
Friday Jan. 12 Brownsville Pace Neutral W, 1-0 (PKs) 6-5-1
Saturday Jan. 13 Mission Neutral W, 2-1 (PKs) 7-5-1
Saturday Jan. 13 Brownsville Porter Neutral W, 1-0 (PKs) 8-5-1
Thu.-Sat. Jan. 18-20 Hidalgo Tournament Neutral    
Thursday Jan. 18 Hidalgo Neutral W, 2-0 9-5-1
Thursday Jan. 18 La Joya Juarez-Lincoln Neutral T, 1-1 9-5-2
Friday Jan. 19 McAllen Rowe Neutral W, 2-0 10-5-2
Friday Jan. 19 Monte Alto Neutral W, 3-0 11-5-2
Friday Jan. 19 Laredo Alexander Neutral W, 1-0 12-5-2
Saturday Jan. 20 Mercedes Neutral T, 2-2 12-5-3
Saturday Jan. 20 Brownsville Rivera Neutral T, 1-1 12-5-4
Saturday Jan. 20 McAllen High (semifinals) Neutral L, 1-2 12-6-4
Saturday Jan. 20 McAllen Memorial (3rd place) Neutral W, 2-0 13-6-4
Friday Jan. 26 San Benito* Away L, 1-2 13-7-4, 0-1
Tuesday Jan. 30 Harlingen South* Home W, 2-0 14-7-4, 1-1
Friday Feb. 2 Weslaco East* Home W, 3-1 15-7-4, 2-1
Tuesday Feb. 6 Brownsville Hanna* Away L, 0-2 15-8-4, 2-2
Friday Feb. 9 Harlingen* Home W, 3-1 (OT) 16-8-4, 3-2
Tuesday Feb. 13 Brownsville Rivera* Away L, 1-2 16-9-4, 3-3
Friday Feb. 16 Weslaco* Away W, 4-1 17-9-4, 4-3
Tuesday Feb. 20 San Benito* Home W, 2-0 18-9-4, 5-3
Friday Feb. 23 Harlingen South* Away W, 3-2 (OT) 19-9-4, 6-3
Tuesday Feb. 27 Weslaco East* Away W, 1-0 20-9-4, 7-3
Friday March 2 Brownsville Hanna* Home W, 1-0 21-9-4, 8-3
Tuesday March 6 Harlingen* Away W, 2-0 22-9-4, 9-3
Friday March 9 Brownsville Rivera* Home L, 0-1 22-10-4, 9-4
Monday March 12 Weslaco* Home W, 3-2 (PKs) 23-10-4, 10-4
Thursday March 29 Edinburg Economedes Home L, 4-5 (PKs) 23-11-4
  *District Games
     
  Head Coach:  Javier Navarrete      
  Assistant Coaches:
     
  Trainers: Marty Castillo, Sarah Blankenship, Rey Buendia, Lorraine McWhorter      
Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.