District Meet

CROSS COUNTRY District 32-5A Meet

Friday, Oct. 19 At San Benito High School
 
Girls Division Team standings
1. Los Fresnos, 41 points; 2. Rivera, 79; 3. Hanna, 89; 4. San Benito, 93; 5. Pace, 102; 6. Weslaco High, 143; 7. Lopez, 159; 8. Porter, 211.
Individual results (two miles)
1. Samantha Fish, Los Fresnos, 12:26; 2. Vanessa Garcia, Lopez, 12:39; 3. Andrea Avila, Pace, 12:41; 4. Elia Santamaria, Los Fresnos, 13:01; 5. Karla Lozano, Pace, 13:08; 6. Carolyn Urbis, Los Fresnos, 13:10; 7. Ashley Zamora, Rivera, 13:14; 8. Victoria Hernandez, San Benito, 13:16; 9. Claudia Cantu, Weslaco, 13:19; 10. Alice Ross, Los Fresnos, 13:22; 11. Katherine Perez, Hanna, 13:37; 12. Dinorah Garza, Rivera, 13:43; 13. Areli Alvarado, RIvera, 13:44; 14. Amber Torres, Hanna, 13:45; 15. Raeana Claudio, San Benito, 13:48; 16. Cintha Adame, San Benito, 13:51; 17. Amber Rodriguez, Hanna, 13:53; 18. Yesenia Gijon, Porter, 13:54; 19. Idalia Retta, Rivera, 13:57; 20. Cora Gonzalez, Los Fresnos, 13:57.
Boys Division Team standings
1. Hanna, 28 points; 2. Los Fresnos, 43; 3. San Benito, 100; 4. Pace, 110; 5. Weslaco, 117; 6. Porter, 144; 7. Lopez, 189; 8. Rivera, 239.
Individual results (three miles)
1. Brandon Broden, Hanna, 17:03; 2. Arturo Ibarra, Hanna, 17:22; 3. Javier Zamora, Hanna, 17:39; 4. Juan Zapata, Los Fresnos, 17:42; 5. Eduardo Lugo, San Benito, 17:47; 6. Sylvester Fernandez, Los Fresnos, 17:52; 7. Juan Izaguirre, Los Fresnos, 17:58; 8. Mathew Castillo, Weslaco, 17:59; 9. Kevin Vasquez, Hanna, 18:07; 10. Jesus Reyes, Los Fresnos, 18:08; 11. Luis Baes, Pace, 18:19; 12. Chris Delgado, San Benito, 18:33; 13. Christian Rodriguez, Hanna, 18:34; 14. Luis Reyes, Hanna, 18:47; 15. Jorge Martinez, Porter, 18:50; 16. Miguel Gutierrez, Los Fresnos, 18:57; 17. J.M. Ramirez, Lopez, 19:02; 18. Abraham Izaguirre, Los Fresnos, 19:03; 19. Joel Rodriguez, Weslaco, 19:04; 20. Eric Correa, San Benito, 19:20
 
Back to Back
DISTRICT CHAMPS!
Back to Back
Regional Qualifiers!
VARSITY GIRLS VARSITY BOYS
Team:  1st Place Team:  2nd place
Name Place Time: 2 Miles Name Place Time
S. Fish 1 12:26 J. Zapata 4th 17:43
E. Santamaria 4 13:02 S. Fernandez 6th 17:53
C. Urbis 6 13:10 J. Izaguirre 7th 17:58
A. Ross 10 13:22 J. Rojas 10th 18:08
C. Gonzalez 20 13:56 M. Gutirrez 16th 18:57
K. Vega 31 14:39 A. Izaguirre 18th 19:03
N. Hernandez 35 15:02 J. Paredes 22nd 19:29
Teams Place Score Teams Place Score
Los Fresnos 1st 41 Hanna 1st 28
Rivera 2nd 79 Los Fresnos 2nd 43
Hanna 3rd 89 San Benito 3rd 100
SB 4th 93 Pace 4th 110
Pace 5th 102 Weslaco 5th 117
Weslaco 6th 143 Porter 6th 144
Lopez 7th 159 Lopez 7th 189
Porter 8th 211 Rivera 8th 239
JV GIRLS JV Boys
Team:  1st Place  Team:  3rd Place
Name Place Time Name Place Time
C. Carlson 2 14:42 C. Mock 12 20:28
N. Hinojosa 3 14:45 A. Vargas 23 21:08
V. Montes 4 14:49 M. Gutierrez 24 21:20
M. Gonzalez 7 15:40 R. Vargas 26 21:36
A. Pena 9 15:50 J. Hernandez 27 22:08
E. Castillo 10 15:52
Teams Place Score Teams Place Score
Los Fresnos 1st 25 San Benito 1st 35
2nd Hanna 2nd 68
3rd Los Fresnos 3rd 112
4th Porter 4th 162
5th Pace 5th 184
6th
Freshman Boys
Team:  5th Place
Name Place Time
V. Bolanos 2nd 11:54
J.Hernandez 23 13:12
T. Vasquez 24 13:16
R. Gonzalez 34 13:59
F. Serna 37 14:08
Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.